ÜRÜN TANIMI:
Silikon emülsiyon esaslı, rulo ile uygulanan, desen verilen, yapı ara kat grenli dış cephe kaplamasıdır.
ÖZELLİKLERİ:
Artsilan Grenli, yüksek nefes alma yeteneğine sahiptir. Silikon yapısındaki gözenekler sayesinde duvardaki nemin engellen-meden dışarı atılmasını sağladığı için dökülme yapmaz. Yağmura karşı dayanıklı, su itici özelliğe sahip oluşu nedeniyle du-varlarınız sürekli kuru kalır. Böylece yüzey kirliliği, yosun ve küflenme oluşmasına sebep olan etkenler en aza inmiş olur. Yüksek örtme gücüne sahiptir. Değişik rulolar kullanılması durumunda farklı desenler elde edilir. Yüksek koruma özelliğini sağlamak için Artsilan Grenli üzerine bir kat Artsilan uygulanması şarttır. Artsilan kartelasından seçilen renk, bir iki ton açık gelen Artsilan Grenli’nin üzerine uygulanacak olan son kat Artsilan ile sağlanır.
UYGULANACAK YÜZEYLER:
Sıva, serpme, tarak-silme mozaik, beton, brüt beton, betopan, mdf, osb, rengini kaybetmiş kendini taşıyabilen eski boyalı, terasit tipi yüzeylere uygulanabilir.
UYGULAMA:
Yüzeyin sağlam, kuru, temiz ve kendini taşıyabilecek durumda olduğu kontrol edilmelidir. Gazbeton gibi çok emici yüzeylere direkt uygulama yapılacaksa yüzey (kış ayları hariç) bolca nemlendirilmeli veya şeffaf karakterli astarlarımız (Art Şeffaf Astar, Art 1/7 Konsantre Astar veya Boyart Saten Alçı Astarı) ile astarlanmalıdır. Artsilan Grenli uygulamasından önce Artsilan As-tar uygulanmalıdır. Artsilan Grenli Kaplama sistem olduğu için, son kat seçilen renkten birkaç ton açık renkte üretilip sevk edilmektedir. Dolayısıyla Artsilan Grenli yüzeye her türlü rulo ile (mercan rulo ile desen verilmesi önerilir) veya püskürtme ile uygulanabilir. Püskürtme yapıldıktan sonra rulo ile desen verilebilir. Daha sonra son kat Artsilan boya ile tek kat halinde kap-lanmalıdır. 25°C üzerinde uygulama yapma zorunluluğu olan durumlarda saat 11.00-15.00 arası uygulama yapmamaya ve gölge olan cephelerde uygulama yapılmasına özen gösterilmelidir. Standart desen tutturmak ve malzemenin ani su kaybının önlenmesi için gerekli şartlar sağlanmalıdır. Uygulama esnasında yüzey sıcaklığının +5°C ile +30°C arasında olmasına dik-kat edilmelidir. Yeni sıvalı yüzeylerde 4 hafta beklenmelidir. Çimento esaslı ürünlerin priz sürelerine uyulmalıdır. Boya uygu-lama ve kuruma süreleri içerisinde yüzey yağıştan ve dondan korunmalı, bol esintili ve direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır. Uygulama sonrasında kullanılan gereçler su ile temizlenmelidir.
Not: Yüzeyde oluşabilecek tuz kusmalarını önlemek amacıyla, boya astarı öncesinde veya boya uygulamasından sonra tuz kusması oluşmuşsa yüzey nemli araç yıkama fırçasıyla temizlendikten sonra bir ölçek yüzey emprenye malzemesinin bir ölçek su ile karıştırılıp, fırçayla yüzeye uygulanması tavsiye edilir.
Havasız (Airless) Püskürtmede:
Basınç:140 bar
Meme Açısı:50 °C
Meme Ölçüsü (inch): 0.019”-0.021”
İNCELTME:
Kullanıma hazırdır.
KURUMA SÜRESİ( 20 ºC, % 65 HR’de):
Dokunma kuruması: 30-45 dakika
İkinci kat uygulama: 12 saat
Son kuruma: 24 saat.
SARFİYAT
Arzu edilen desene göre 500 – 1200 g/m2’dir. 1 kilogram ile tek katta 1-2 m² yer boya-nabilir. Kesin sarfiyat için kontrollü numune yapılmalıdır. BoyartDanışma Merkezi 444 1 222
DEPOLAMA:
Açılmamış ambalajında, serin yerde dondan korunarak iki yıl saklanabilir.
AMBALAJ 25 Kg
GÜVENLİK UYARILARI
S 2: Çocuklardan uzak tutunuz.
S 13: Yiyecek ve içeceklerden uzak tutunuz.
S 24/25: Göz ve deriye temastan kaçınınız.
S 46: Yutma halinde derhal doktora başvurunuz.